قهوه فوری یا قهوه آماده یا پودر قهوه، یک نوع نوشیدنی از دانه‌های قهوه فرآوری شده‌ است. این نوع قهوه را به صورت تجاری با یکی از روش‌ های خشک‌ کردن انجمادی یا خشک کردن پاششی تولید می‌ کنند که می‌ توان با بازگرداندن رطوبت، آن را آماده مصرف نمود. قهوه فوری به صورت مایع غلیظ نیز تولید می‌شود که به آن قهوه محلول می‌گویند. از مزایای قهوه‌ های فوری می‌ توان به سرعت آماده‌ سازی بالا، وزن و حجم کم در مقایسه با دانه قهوه و عمر مفید طولانی اشاره کرد. هر چند اگر قهوه فوری در محل خشک نگهداری نشود، قابلیت فاسد شدن را دارد.

موارد مصرفی

این نوع قهوه به صورت پودر یا دانه‌ های ریز (فرم گرانول) و غالباً در ظروف شیشه ای، بسته‌های پلاستیکی یا قوطی در بازار ارائه می‌ شود. مصرف‌ کننده نهایی با اضافه کردن آب داغ به پودر به میزان دلخواه، غلطت نوشیدنی خود را تنظیم می‌ کند. راه جدیدتر مصرف آن استفاده از کیسه‌ های قهوه است که شبیه به کیسه‌ های چای می‌ باشند. در برخی کشور ها مانند پرتغال، اسپانیا و هند از شیر داغ به جای آب داغ در تهیه نوشیدنی نهایی استفاده می‌ شود. استفاده از قهوه‌ های فوری در پخت‌ و پز های عمومی و تشریفاتی به دلیل سهولت در مصرف بسیار رواج پیدا کرده‌ است. از این پودر در تهیه کیک قهوه که یک جزء اصلی جشن‌ ها در نیوزیلند، استرالیا و بریتانیا است به وفور استفاده می‌ شود. از قهوه محلول برای طعم دهی به بستنی یا ساندی‌ها نیز استفاده می‌ شود، و اغلب با مقادیر مساوی از شکلات مخلوط می‌ گردد.

مراحل تولید قهوه فوری

یکی از روش‌ های رایج در اکثر کارگاه‌ های تولیدی استفاده از سیلندر های دوار حاوی دانه‌ ها سبز قهوه و گاز های حاصل از احتراق گرم است. این سیلندر در مدت زمانی حدود ۷ تا ۱۵ دقیقه و با راندمان حدود ۲۵ تا ۷۵٪، یک دسته قهوه را بو می‌ دهند. البته با استفاده از روش‌ های دیگری نیز می‌ توان دانه‌ های قهوه را به عمل آورد.

ترکیبات

محتوای کافئین قهوه فوری همواره از قهوه معمولی کمتر است. طی یک مطالعه ی مقایسه‌ ای در بین نمونه‌ های خانگی در بین این دو نوع قهوه، هر فنجان قهوه فوری به‌ طور متوسط ۶۶ میلی‌گرم کافئین دارد، در حالی که این مقدار برای قهوه معمولی ۱۱۲ میلی‌گرم در هر فنجان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قهوه های فایو
ارسال از طریق واتساپ